Проїжджаємо 140 000 км в місяць
6000 м2
складських площ
Ключові факти

В Україні подорожчає олія

В Україні дорожчає соняшникова олія - до 2015 року літр зросте в ціні на 3-5 грн, пише  telegraf.

 У листопаді ціни на соняшникову олію в Україні різко пішли вгору. А до нового року в роздробі продукт буде коштувати мінімум на 20% дорожче - 21-22 грн за літр замість нинішніх 17-20 грн, вважають опитані експерти.
 За даними компанії "УкрАгроКонсалт", до 20 листопада вартість соняшникової олії у виробників досягла 13,3-13,6 тис. грн/т. При цьому, за словами фахівця-аналітика інформаційної компанії "ПроАгро", Ярослава Левицького, ціни виросли відразу на 1 тис. грн за тонну сирої соняшникової олії всього за тиждень.
 Після цього подорожчання літр нерафінованої олії зріс в ціні з 11 до 12 грн в опті. "Відповідно, рафінований продукт мінімально коштує вже 16-17 грн/л. Додайте сюди ціну розливу по пляшках і вартість доставки в магазини і ви отримаєте ціну не нижче 18 грн. За літр. З урахуванням торговельної надбавки близько 20% ми отримаємо роздрібну ціну на полиці приблизно в 21-22 грн/л.", - пояснив Ярослав Левицький.
 За словами експерта, поки масло за новими цінами потрапить на полиці магазинів, пройде близько місяця. Тому вже до Нового року пляшка звичайного рафінованої та дезодорованої олії буде коштувати більше 20 грн. "Розкручені торгові марки будуть ще дорожче, тому що споживач змушений доплачувати за бренд", - говорить Левицький.
Світові ціни не рятують
 Незважаючи на зниження вартості рослинної олії на світовому ринку (на початку листопада $ 825-840 за тонну FOB порти Чорного моря при поставці в грудні 2014 - січні 2015 проти $ 1100 тому), на внутрішньому очікувати його здешевлення не варто.
 Цьому є кілька причин: девальвація гривні, скорочення врожаю і висока конкуренція між переробниками при закупівлях сировини. Насамперед, за словами експертів, зіграв свою роль валютний курс: знецінення гривні виявилося значно більше, ніж зниження ціни на сировину в доларовому еквіваленті. Тобто ціна на "насіння" у гривні не зменшилася.
 Крім того, за словами Ярослава Левицького збирання врожаю вже закінчилася, а ціни на соняшник зазвичай знижуються, тільки коли йде збір нового врожаю або коли немає збуту масла за кордон.
 Обмежень по збуту за кордон теж не очікується. Швидше, навпаки. "Зараз з'явилися нові ринки збуту для нашого продукту, наприклад, Китай, який вже на третьому місці після Індії та ЄС А тому не можна розраховувати, що ціни підуть вниз через затоварення внутрішнього українського ринку.", - Вважає експерт "Про Агро".
фермерів розбалували
 Ще одна причина незнижуваної ціни на сировину (насіння соняшнику) - висока активність переробників, які готові купувати навіть дорогу сировину. За інформацією експерта відділу агропромислового комплексу ДП "Держзовнішінформ" Євгенія Томашевського, переробні підприємства утримують обсяги закупівель сировини на високому рівні, тим самим посилюючи конкуренцію на ринку.
 А це посилює суперництво між виробниками за завантаження своїх потужностей у світлі зниження врожаю соняшнику, який, порівняно з минулим 2013/2014 маркетинговим роком буде менше на 8,4% (близько 10 млн т.). Не дивно, що фермери, користуючись ситуацією, воліють "сидіти на товарі" або продавати його переробникам за завищеною ціною.
 Тому питання тільки в тому, наскільки швидко надалі дорожчатиме пісне масло. В "ПроАгро" вважають, що якщо гривня і далі буде девальвувати, то зростання оптових цін буде різким, а якщо курс стабілізується - то поступовим: на 50 грн на тонні на тиждень або на 200 грн за місяць.

Джерело: Украинский Бизнес Ресурс